Megkínozta a Gestapo, koncentrációs táborba deportálták: a Miss Dior parfüm múzsájának története

Catherine Dior nemcsak bátyja múzsája volt, hanem a francia ellenállás tagja is a második világháborúban.

Catherine Dior
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Christian Diort és a Dior márkát valószínűleg senkinek nem kell bemutatni. A világhírű francia divattervező húgának nevét azonban már kevesebben ismerik. Pedig Catherine Dior nemcsak a dizájner első modellje és a Dior parfüm múzsája volt, hanem a francia ellenállási mozgalom tagja is.

Hírszerzőként tevékenykedett, megkínozta a Gestapo, koncentrációs táborba deportálták, és a második világháború meghatározó alakjává vált.

Ő volt Christian Dior húga, Catherine

Ginette Dior néven született 1917 augusztusában a franciaországi Granville-ben Maurice és Madeline Dior első gyermekeként. Négy testvére volt, a Catherine nevet csak később vette fel. A Dior család 1929 után elvesztette vagyonát, csődbe mentek, az édesanya pedig 1931-ben elhunyt. Egy év múlva a tinédzser lány egy provence-i farmra költözött. 

Később bátyjával, Christiannal Párizsba szöktek, ahol Catherine egy divatháznak árult ékszereket, kalapokat, illetve kesztyűket, testvére pedig ruhákat tervezett, és vázlatait próbálta eladni. Christian egyre sikeresebbé vált, olyan híres tervezők szerződtették, mint Robert Piguet vagy Lucien Lelong, aki az egyik legjelentősebb mentora lett.

Húga már az elejétől kezdve elkötelezetten segítette őt, és a modellje lett. A dizájner gyakran tervezett neki ruhákat, ő pedig gyönyörű képeken pózolt a különleges kreációkban göndör, fekete fürtjeivel.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Megkínozta a Gestapo, koncentrációs táborba küldték

A második világháború kitörését követően azonban a Dior testvérek élete is megváltozott. 1941 novemberében Catherine megismerkedett és szerelembe esett Hervé des Charbonneries-vel. Ő nős, háromgyermekes apa volt, és a francia ellenállás tagja.

A nő még ebben az évben csatlakozott az ellenálláshoz, tagja lett a francia földalatti mozgalomnak, novemberben pedig az F2 francia-lengyel hírszerző egységnek is. A találkozókhoz gyakran bátyja párizsi lakását használták.

1944-ben azonban Catherine-t és 26 másik társát elfogta és megkínozta a Gestapo. Christian a karrierje során kialakított náci kapcsolatai és Raoul Nordling svéd főkonzul segítségével próbálta kiszabadítani húgát, de nem járt sikerrel. Catherine-t augusztusban deportálták a ravensbrücki koncentrációs táborba, de megjárta a torgaui katonai börtönt, aztán következett Abteroda, ezt követően pedig a lipcsei-markkleebergi repülőgyárban dolgoztatták napi 12 órán keresztül. Ahogyan a többi nőt, úgy őt is rendszeresen bántalmazták az SS-tisztek. 

1945-ben a felszabadító szövetségesek közeledtével a fogvatartottakat halálmenetre kényszerítették, de Diornak sikerült megszöknie Drezda közelében. Annyira lesoványodott, hogy miután eljutott Párizsba, bátyja szinte meg sem ismerte.

Catherine a háború után azért küzdött, hogy igazságot szolgáltasson az áldozatoknak, de szinte semmit nem beszélt saját tapasztalatairól, és egyáltalán nem akarta, hogy bárki is sajnálja. Még akkor sem tartott hatalmas ünnepséget, amikor megkapta a Croix de Guerre katonai kitüntetést. Később virágokat árult a párizsi Les Halles piacon.

Róla nevezték el a legendás Miss Dior parfümöt

Christian Dior 1947-ben mutatta be első haute couture kollekcióját, melyet a Harper’s Bazaar főszerkesztője, Carmel Snow a „The New Look” néven illetett, és amelyet azóta is így ismernek. A divattörténelmet írt kollekcióról ide kattintva olvashatsz még többet

A legendás Miss Dior illatot szintén ezen év februárjában mutatták be, és a szóbeszéd szerint a nevét Catherine inspirálta. Mikor a tervező és egyik múzsája, Mitzah Bricard épp arról beszéltek, mi legyen az új termék neve, a nő besétált a terembe, virágillatot hozva magával. Ekkor Mitzha Bricard felkiáltott: „Á, itt van Miss Dior!” Christian pedig ezt válaszolta: „Miss Dior. Most már neve is van a parfümömnek.”

Miután bátyja 1957-ben hirtelen elhunyt, Catherine visszavonult egy provence-i farmra, és rózsatermesztéssel foglalkozott. Virágait a Miss Dior parfümhöz is felhasználták. 1999-ben megnyitotta a Dior Múzeumot is, amivel bátyja emlékének tisztelgett. 2008-ban, 91 évesen hunyt el.

Christian Dior és húga történetét a februárban debütált, The New Look című sorozat is feldolgozta, melyben Catherine szerepét a Trónok harcából ismert Maisie Williams játssza. De a divattervező életéről Marie-France Pochna Christian Dior című könyvében is olvashatsz. 

Ő volt a világ első fekete szupermodellje: a 33 évesen elhunyt Donyale Luna tragikus története

Donyale Luna volt az első színesbőrű nő, aki a Vogue címlapján is szerepelt. Nehézségekkel és küzdelmekkel kikövezett élete korán tragikus véget ért.

Elolvasom

(Képek: Wikipedia, Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük