Akkora ez a hal, mint egy köröm, mégis olyan hangos, mint egy elefánt: így néz ki a különös állat

Ez az icipici hal elképesztően erős hangot tud kiadni magából.

Hangos hal
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy friss kutatás során felfedezték, hogy a Mianmarban (Burmában) őshonos, átlátszó Danionella cerebrum nevű hal elképesztően erős hangokat tud kiadni magából - meghaladják a 140 decibelt. Ez olyan hangos, mint egy petárda, egy elefánt trombitálása vagy egy repülőgép felszállása, mintegy 100 méter távolságból. 

Hangos hal

De hogyan képez a mindössze három éve felfedezett Danionella cerebrum ilyen hangot? A tudósok szerint ez a képesség egy különös, porcot tartalmazó izom mozgásából fakad, mely az úszóhólyag mellett fut végig. Az állat először összehúzza az izmait, és megfeszül a bordája, majd az elernyedő izom miatt a porc az úszóhólyagnak ütközik - ez okoz pukkogó hangot. Ide kattintva pedig megtudhatod, hogy mi a világ legidegesítőbb hangja!

Danionella cerebrum.
Danionella cerebrum.

Érdekesség, hogy ennek a körömnyi nagyságú állatnak (12 mm) csak a hím egyedei képesek előállítani ezt a hangot, ennek a pontos okát rejtély övezi. Elképzelések szerint segítségül szolgálhat a zavaros vízben való navigálásban, vagy védekezésre is használhatják, esetleg az egyedek közötti kommunikáció is lehet. A vízben furcsa zümmögésnek hallatszik:

A kutatók szerint a hímek közötti természetes versengés (a szaporodás időszakában) hozzájárulhatott a speciális hangképzés kialakulásához. Ez a felfedezés új megvilágításba helyezheti a vízi állatok viselkedését, kommunikációját (a tenger mélyén talált különleges lényről itt olvashatsz), és úgy általánosságban véve az akusztikus kommunikáció tanulmányozását.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A közösségi média ilyen-olyan formában, de mindenki életének része. Mégis sokszor úgy tűnik, nem tudjuk megfelelően használni. De vajon hol rontjuk el? Miért mindig a legbántóbb kommenteken van a legtöbb like? Kell-e reagálni egy utálkozó hozzászólásra, vagy az ignorálás az egyetlen út? A legújabb epizódban többek között ezekre a kérdésekre Tóth Dani pszichológus, Verebélyi-Kovács Csilla, a Femina social media managere, valamint Pintér Ada műsorvezető kereste a választ.

Promóció

A földkerekség 10 legfurcsább állata: a jetinek kinéző ráktól a kocsonyának tűnő halig

Ezt a tíz fajt talán még sosem láttad korábban.

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása: AngryBurmese / Wikimedia CC BY-SA 4.0 DEED, borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük