szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vendéglátóhelyek árbevétele megugrott ugyan, de az ősszel sok hely kényszerült bezárni.

Számos vendéglátóhely jelentett kényszerszünetet ősszel, és 39 százalékuk tervez elbocsátásokat az elszállt energiaköltségek miatt - erről Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője beszélt a KSH adatai alapján a vg.hu-nak.

Tájékoztatása szerint októberben 2 százalékkal nőtt a vendéglátás forgalma a szeptemberi több mint 3 százalékos visszaesés után, az ágazat árbevétele viszont csaknem 30 százalékkal emelkedett az áremelések miatt.

A lap idézi a Manpower ősz eleji felmérését, miszerint érdemi fordulat következhet be a munkaerőpiacon, a hotelek és éttermek 39 százaléka tervezett elbocsátást a durván megugró energiaköltségek miatt. Ez összesen 12 százalékponttal haladja meg a munkaerő-felvételben gondolkodó cégek számát, ami a munkaerőhiányos helyzetnek is véget vethet.

 

Ha árat emel, ha nem, bedőlhet nagyon sok étterem és az élelmiszeripari cég

Az élelmiszeripari és vendéglátós vállalkozások elmentek a falig: ha a folyamatosan növekvő költségeiket teljesen áthárítanák a vevőikre, eltűnne a kereslet. Újabb áremelések nélkül azonban tömeges csődök jöhetnek.

A vendéglátóipar megsegítéséről hozott korábbi intézkedésekről itt olvashatnak részleteket.

(Borítóképünk illusztráció.)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.