szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sok tanulsága van a több mint egy éven át fenntartott üzemanyagársapka-rendszernek az osztrák cég magyarországi ügyvezetője szerint, többek között az, hogy az ellátásbiztonság előrébb való, mint a pillanatnyi alacsonyabb ár, és az sem mindegy, hogy az alacsonyabb ár mennyivel van a piaci ár alatt.

Az OMV is hatalmas forgalmat bonyolított az üzemanyag ársapka eltörlése előtt, amelynek nyomán náluk is komoly készlethiányok alakultak ki – mondta el a Portfoliónak adott interjúban Balogh Tibor, az OMV Hungária magyarországi ügyvezető igazgatója. Az ársapka eltörlését követően várhatóan a napokban jutnak el oda, hogy minden töltőállomáson legyen elegendő üzemanyag – tette hozzá, szerinte mire nagyjából két hónap alatt normalizálódik a magyarországi üzemanyagpiac, már hatályba lép az új oroszellenes olajszankció, igaz annak szerinte nem rögtön lesz hatása az itthoni helyzetre. Balogh Tibor azt mondta, az ársapka eltörlését követően már szemmel látható a forgalom visszaesése, ami csökkentette a nyomást a kúthálózatukon.

A cégvezető szerint a 13 hónapot megélt hatósági ár bevezetése megviselt minden céget, amelyek a kiskereskedelemben részt vettek, de kiemelten megviselte azt a céget, amely ez alatt az időszak alatt importtevékenységet végzett, mivel a külföldről importált litereken tetemes veszteséget lehetett realizálni, hiszen 480 forintért tudták a behozott üzemanyag zömét értékesíteni – ismerte el Balogh Tibor az interjúban. Elmondta azt is, hogy a híresztelésekkel ellentétben OMV esetében egyáltalán nem szűnt meg az import, nem volt olyan hónap az ársapka időszaka alatt, amikor az OMV ne importált volna.

Az elmúlt időszak tanulsága az is, hogy nagyon nehezen lehetett ellenőrizni a szabályok betartását, a rendszer lényegében rárótta a hatósági szerepkört a töltőállomások kezelőire, akik több hónapig hihetetlen nyomás alatt dolgoztak. Sok esetben nehéz volt elmagyarázni a vásárlóknak, hogy miért van eltérés a totemoszlopon kiírt ár, a kútfejen látható ár és a kasszánál fizetendő ár között. Az is sok feszültséget okozott a vásárlók körében, hogy délelőtt 10 órakor még más áron tankolhattak, mint délután kettőkor – említette Balog Tibor.

Meg kell látni a tanulságokat, hogy ilyen hosszú időre ársapkát bevezetni olyan torzító hatásokkal jár, amiket nagyon nehéz lesz visszaegyenesíteni – mondta. Az ellátásbiztonság előrébb való, mint egy pillanatnyi olcsóbb ár, és az sem mindegy, hogy ez a pillanatnyi olcsóbb ár mennyivel van a piaci ár alatt. Nagyon nem mindegy, hogy 40 forint a különbség, mint a bevezetés idején, vagy több száz forint. Ilyen hosszú távon változatlan feltételekkel ez biztosan nagy károkat okoz az iparágon belül – jelentette ki Balogh Tibor, aki úgy véli, amennyiben hagyják a piacot normálisan működni, akkor az egészséges működés fehéríti is a piacot.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.